Egzamin na prawo jazdy – jak walczyć ze stresem?

Kurs na prawo jazdy kończy się egzaminem państwowym, podczas którego kursanci są sprawdzani z praktycznej nauki jazdy. Dobrze poprowadzony  kurs powinien każdego odpowiednio przygotować do egzaminu państwowego. Często jest jednak tak, że pomimo bardzo dobrego przygotowania do samodzielnej jazdy- egzaminu nie zaliczamy.

Dlaczego tak się dzieje?

Przeważnie jest tak, że popełniamy banalne błędy i nie zaliczamy egzaminu. Spowodowane jest to zazwyczaj dużym stresem związanym z egzaminem. Nie wiem dlaczego ale egzamin ten uważany jest za najbardziej stresujący w naszym życiu. Wielu zdających twierdzi, że nawet przed maturą czy egzaminami na studiach tak się nie denerwowali jak przy egzaminie na prawo jazdy. Czym to jest spowodowane? Myślę, że w dużej mierze wynika to z tego, że za każdy egzamin musimy płacić i z chęci posiadania tak długo wyczekiwanego prawa jazdy.

Jak się przygotować, żeby się nie denerwować?

Warto wspomnieć, że odpowiednie przygotowanie do egzaminu pozwoli zminimalizować stres związany z egzaminem. Jeśli nie czujemy się pewnie za kierownicą to przed egzaminem skorzystajmy z dodatkowych godzin jazdy. Dobrze jest, gdy jazdy odbywa się czasem z innym instruktorem, bo wtedy przyzwyczajamy się do obcych osób i do ich oceny o naszych umiejetnościach. Przed egzaminem zapoznajmy się z jego przebiegiem. Wyobraźmy sobie taki egzamin krok po kroku. Idąc na egzamin myślmy  pozytywnie. Nie słuchajcie bzdurnych opowieści o egzaminatorach czy o tym jak to niesprawiedliwie traktują zdających. Sam ze swojego doświadczenia powiem tylko tyle, że egzaminatorzy są w porządku tylko my w stresie popełniamy karygodne błedy na które oni nie mogą pozwolić.

Czy mały stres jest potrzebny?

Owszem, mały stres podczas takiego egzaminu jest potrzebny. Powoduje on, że jesteśmy bardziej skoncentrowani. Lepiej słuchamy egzaminatora i mniej popełniamy błędów. Jeśli idziesz na egzamin dobrze przygotowany i nie denerwujesz się- zdasz go na pewno. Potraktuj egzamin jako sprawdzian twoich umiejętności a nie jako przeszkodę do upragnionego prawka. Nawet jeśli nie zaliczysz za pierwszym razem to zdobędziesz już doświadczenie. Będziesz wiedział jak wyglada taki egzamin i jakich błędów nie wolno ci popełnić. Egzaminator przekaże ci co powinieneś się jeszcze nauczyć aby kolejnym razem zdać egzamin. Tak naprawdę to prawdziwy egzamin czeka cię gdy pierwszy raz sam wyjedziesz na miasto, dlatego tak ważne jest dobre przygotowanie do jazdy.

About the author

Timo

Początkujący bloger samouk z dużymi ambicjami. Z zawodu nauczyciel, wcześniej pracownik fizyczny na budowie i fryzjer. Bezpretensjonalny fan planszówek.

View all posts