Jak dobrać odpowiedni materiał do ocieplenia domu?

W dzisiejszych czasach, każdy kto decyduje się na budowę domu chce aby był on jak najbardziej energooszczędny. Wiąże się to z obecnymi wymaganiami budownictwa jak i możliwością mniejszych kosztów utrzymania w okresie użytkowania.

Rosnące możliwości

Na rynku obecnie istnieje wiele materiałów do dociepleń. Różnia się one właściwościami i miejscem zastosowania. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie jednego, kompleksowego systemu. Żeby wybrać naprawdę dobrą izolacje termiczną musimy zapoznać się z ofertami różnych producentów. Materiały izolacyjne mogą być stosowane w różnych miejscach. Na co zwrócić uwagę przy doborze izolacji? Szczególnie na parametry cieplne . Ważny jest współczynnik przenikania ciepła przez przegrodę λ [W/(mK)]. Im niższy współczynnik tym lepsze właściwości cieplne materiału. Na rynku możemy wybierać między styropianem, wełną i nowymi na rynku płytami termoizolacyjnymi PIR.

Jaki rezultat W/(mk) oferują obecne rozwiązania?

Dla styropianu współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,045-0,031 W/(mK) a dla wełny mineralnej około 0,045–0,032W/(mK). Najlepsze parametry osiąga płyta termoizolacyjna PIR, gdzie λ = 0.022 W/mK . Możemy się zapoznać z nią na termpir.eu Własciwości tych płyt warstwowych są najlepszym rozwiązaniem na podwyższenie energooszczędności domu. Panele izolacyjne wykonane są ze sztywnej pianki poliizocyjanuratowa PIR o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych jak i ogniowych. Każda z nich posiada frezy na krawędziach co ułatwia montaż i zwiększa cieplną izolacyjność. Ponadto każda taka płyta izolacyjna pir ma obustronną okładzinę albo z papieru Kraft bądź z welonu szklanego czy też okładzinie bitumicznej. Dostępne są również w okładzinie z aluminiowego laminatu wielowarstwowego.

Dlaczego warto rozważyć izolację pir?

Decydując się na ocieplenie domu takim materiałem unikamy powstawania mostków termicznych, czyli miejsc gdzie dochodzi do wzmożonej utraty ciepła. Dzięki frezom na krawędziach tych płyt, układają się one w sposób szczelny i nie dopuszczają do strat ciepła przez przegrodę nimi ocieploną. Współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0.022 W/mK, powoduje, że do dociepleń możemy użyć cieńszej warstwy płyt. Płytami takimi możemy ocieplić nie tylko ściany ale również piwnice, stropy fundamenty, podłogi poddasza.

Decyzja o wyborze materiału izolacyjnego zależy od naszych oczekiwań, wybranej metody ociepleń i również zasobności portfela. Musimy pamiętać, że termoizolacja to duży wydatek, dlatego trzeba dokładnie ją przemyśleć. Myślę, że termoizolacja wykonana z płyt termpir zaprocentuje w przyszłości, pozwalając zaoszczędzić ciepło i pieniądze.

About the author

Timo

Początkujący bloger samouk z dużymi ambicjami. Z zawodu nauczyciel, wcześniej pracownik fizyczny na budowie i fryzjer. Bezpretensjonalny fan planszówek.

View all posts