Czego nie wiesz na temat smogu?

Smog – temat bardzo popularny w ostatnich dniach. Co to jest? Smog to nic innego jak zjawisko atmosferyczne polegające na występowaniu zanieczyszczeń powietrza wywołanych działalnością człowieka. Smog szczególnie jest odczuwany przy bezwietrznej pogodzie i mgle.

Skład smogu

W powietrzu występują dwa rodzaje smogów. Uzależnione jest to od miejsc i warunków w jakich powstaje. Smog londyński to jeden z nich i występuje głównie w umiarkowanej strefie klimatycznej od listopada do stycznia. Występuje zimą i ma związek z paleniem w piecach węglem. W jego skład wchodzą takie związki chemiczne jak: tlenek siarki, tlenki węgla, azotu, sadza i trudno opadające pyły. W Polsce występuje on głównie w Krakowie, Małopolsce i na Górnym Śląsku. Drugi typ to smog Los Angeles, który powstaje przeważnie w okresie letnim.
Powstaje głównie ze spalin samochodowych. W skład wchodzą tlenki węgla, węglowodory i tlenki azotu.W Polsce występujeon głównie w Warszawie i Krakowie. Może powodować podrażnienia dróg oddechowych i podrażnienia oczu.

Wpływ smogu na życie człowieka

Związki chemiczne oraz pyły znajdujące się w smogu przy dużej wilgotności stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka. Mogą wywoływać astmę i duszności z nią związane. Przewlekłe choroby związane z układem oddechowym, zapalenie oskrzeli to tylko niektóre, których przyczyną może być smog występujący w powietrzu.
Benzen, ołów, pyły zawieszone to tylko niektóre ze szkodliwych związków. Niestety wdychamy powietrze, które nam szkodzi.

Smog w Polsce

Polska pod względem jakości powietrza zajmuje wysoką pozycję na liście najbardziej zanieczyszczonych w Europie. W powietrzu unoszą się drobne pyły o średnicy około 2,5 mikrometra, które nazwane zostałay PM2,5. Pyłki te zawierają związki siarki, węgla, związki azotu oraz metale ciężkie. W naszym kraju średni poziom zanieczyszczenia wynosi około 27 μg/m3, gdzie według WHO ich stężenie nie może przekraczać 10 mikrogramów na metr sześcienny. W wielu miastach Polski wskaźnik ten jest powyżej 30 a to są wartości średnie dla nich.
W wytwarzaniu smogu ogromną rolę odgrywa tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia z domowych kominów oraz samochodów. Gazy powstają głównie podczas spalania węgla oraz resztek roślinnych i odpadów. Niestety często dzieje się to w polskich domowych piecach, kuchniach kaflowych czy kominkach.
Wiele miast w Polsce oferuje mieszkańcom dotacje do wymiany pieców węglowych na gazowe, elektryczne lub olejowe. W Krakowie od 1 września 2019 r. będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia węglem. Koszty ogrzewania są dla wielu Polaków najważniejsze, dlatego nie zwracają uwagi na to co palą w nich. Uznają spalanie śmieci za zachowanie ekonomiczne i ekologiczne, nie zwracaja uwagi na to, że sami później wdychają zanieczyszczone powietrze.

About the author

Timo

Początkujący bloger samouk z dużymi ambicjami. Z zawodu nauczyciel, wcześniej pracownik fizyczny na budowie i fryzjer. Bezpretensjonalny fan planszówek.

View all posts