Stylistyczne uwarunkowanie słownictwa niemieckiego

Istotne jest, iż takie bądź inne wyrazy są charakterystyczne dla poszczególnych stylów języka niemieckiego. W innych nie brzmią one dobrze i nie powinniśmy ich stosować. Style w mowie wypowiadanej po niemiecku są więc odmianami funkcjonalnymi języka ogólnego.

To znaczy, że styl to nic innego jak wybór takich środków językowych, które w najwłaściwszy sposób wypełnią tę funkcję, do których to pełnienia przeznaczony jest dany tekst. Sam styl tworzą nie tylko środki leksykalne, ale również składniowe, bądź fonetyczne czy morfologiczne. Zwykle twierdzi się, że słownictwo mówione jest znacznie prostsze i staranniejsze od tego pisanego. Mówiąc bowiem nie . widać wielu błędów tych, które są zauważalne w tekstach przez nas napisanych. Nie chodzi tu tylko o błędy ortograficzne, choć w głównej mierze właśnie o te. Jednak warto zauważyć, że mamy dwa style mówione, które charakteryzują się różnym stopniem staranności słownictwa, zatem wyrazy mniej staranne pojawiają się często w różnych stylach pisanych. Dlatego to stwierdzenie, iż język pisany jest trudniejszy nie do końca sprawdza się w praktyce. W danym obrębie stylów mówionych często warto wspomnieć o stylu wystąpień oficjalnych. Jest to styl przemówień czy monologu zwany również bardzo często dialogiem. Występuje tu bardzo często cała masa wyrazów, które są nacechowane emocjonalnie i onomatopeicznie. Warto zauważyć, że słownictwo wystąpień w znacznym stopniu przypomina nam leksykę stylów pisanych. Aby jednak mów w tych wystąpieniach uczestniczyć należy wzorowo umieć mówić po niemiecku, gdyż wypowiadamy się wówczas w szerokim gronie słuchaczy i nie można sobie pozwolić w takim wypadku niestaranność takiej wypowiedzi. Takie przemówienia są zwykle wiele szybciej przygotowywane właśnie dlatego, aby uniknąć wszelkich błędów i niedociągnięć, które pod presją stres mówiąc z pamięci, wystąpiły by niejednokrotnie. Jest to naturalne zjawisko i znane każdemu z nas. Bowiem stres potrafi wywołać ogromną burzę w naszych umysłach.

About the author

Timo

Początkujący bloger samouk z dużymi ambicjami. Z zawodu nauczyciel, wcześniej pracownik fizyczny na budowie i fryzjer. Bezpretensjonalny fan planszówek.

View all posts

4 komentarze